Dlaczego warto odebrać mieszkanie w obecności eksperta? - 5 rad


Odbiór nowego mieszkania zawsze jest wydarzeniem, które wywołuje w nas duży entuzjazm. Zachęceni dopieszczonymi zdjęciami z katalogów i przygotowanymi wizualizacjami decydujemy się na podpisanie dokumentów i odbiór lokum. Dlaczego jednak warto odbierać mieszkanie w obecności eksperta?


1. Obiektywne spojrzenie

Odbiór kluczy od lokalu

Odbiorowi nowego mieszkania towarzyszą duże emocje - z entuzjazmem zapatrujemy się na otwarcie nowego życiowego rozdziału. Emocje często podsycane są przez efektowne wizualizacje mieszkania, które nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie w tym lokum urządzimy swoją wymarzoną przestrzeń życiową.

W takich okolicznościach często zapominamy o konieczności obiektywnej oceny mieszkania – albo jesteśmy już na tyle zdecydowani na przeprowadzkę, że przymykamy oko na nieprawidłowości albo podświadomie nie chcemy ich zauważyć.

Obecność eksperta pozwoli nam na dokonanie rzetelnej oceny lokum.


2. Brak presji

Deweloperowi zależy na sprzedaży mieszkania. Może zatem dojść do sytuacji, w której będzie on naciskał na szybkie załatwienie formalności w godzinach wieczornych (niech nas nie zdziwią argumenty o „braku czasu w ciągu dnia”). Nieasertywna osoba może tej presji ulec. Ekspert pomoże natomiast wybrać najlepszą porę na odbiór mieszkania – tak, by w naturalnym świetle ewentualne mankamenty były widoczne – oraz nieco pohamuje zapędy dewelopera do jak najszybszego załatwienia sprawy.


3. Zgodność dokumentacji

Specjalistyczne dokumentacje do niedoświadczonej osoby zawsze są niejasne i nie inaczej jest w tym przypadku. Zamiast zgadywać, czy wszystkie zapisy są zgodne ze stanem faktycznym lokalu - o czym będzie nas przekonywał deweloper – lepiej pozwolić rzucić na nie okiem specjaliście. Ekspert sprawdzi, czy mieszkanie (pod względem m.in. metrażu czy instalacji) odpowiada ustaleniom zawartym w dokumentacji.


4. Oszczędność pieniędzy

Oczywiście, korzystając z usług eksperta trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Doświadczony inżynier pomoże nam jednak wykryć ewentualne błędy czy usterki, na które sami nie zwrócilibyśmy uwagi, a których naprawa po podpisaniu dokumentów leżałaby w naszej gestii. Warto zatem profilaktycznie skorzystać z usług eksperta, które będą znacznie tańsze niż koszty ewentualnych napraw instalacji, okien czy drzwi.


5. Brak stresu

Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupujemy mieszkanie i po kilku tygodniach okazuje, się, że ma ono istotne wady, których nie byliśmy świadomi i które stały się widoczne dopiero przy użytkowaniu lokum. Wówczas musimy liczyć się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również stresem związanym z organizacją i przeprowadzeniem napraw oraz rozczarowaniem z błędnego wyboru, którego dokonaliśmy. Tych przykrych doświadczeń na pewno unikniemy, jeśli skorzystamy z pomocy eksperta.