Ryzyko odbioru lokalu na własną rękę


Teoretycznie odbiór lokalu powinien być formalnością. Zawsze liczymy, że to, co widzieliśmy na zdjęciach i wizualizacjach jest w stu procentach zgodne ze stanem faktycznym. Warto mieć jednak świadomość tego, że wizualizacje cyfrowe nie zawsze idealnie pokrywają się z rzeczywistością. Pamiętać należy również o tym, że niektóre mankamenty konstrukcyjne, wykonawcze czy instalacyjne uwidoczniają się dopiero wtedy, gdy widzimy je na własne oczy.


Czy warto odbierać lokal na własną rękę? Odbiór kluczy od lokalu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Korzystając z usług firmy takiej jak nasza lub inżyniera, musimy się oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami. Zyskujemy jednak wówczas pewność, że ocena lokalu jest miarodajna. Jeśli natomiast wierzymy we własne możliwości i odbiór lokalu wykonujemy na własną rękę, owszem, na chwilę obecną oszczędzamy, w dalszej perspektywie możemy się jednak naciąć.


Czym może skutkować samodzielne odbieranie lokalu? Przede wszystkim nie zauważeniem wad i usterek, których naprawa może nas finalnie obciążyć dużymi kosztami. Nieprawidłowe działanie instalacji elektrycznych, gazowych czy wentylacyjnych może również niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. Najlżejszym skutkiem nieprawidłowej oceny przejmowanego lokalu będzie po prostu przepłacenie za niego. Wiemy jednak, że także to nie jest mile widziane, zwłaszcza, że w tym przypadku każdy centymetr to pieniądz.


Na co zwracać uwagę?

Na przegranej pozycji możemy postawić się już podczas umawiania się na spotkanie z deweloperem. Nie ukrywajmy – odbiór lokalu to nie jest coś, co robimy na co dzień, dlatego wielu z nas nie wie, jak się do tego przygotować. Jeśli godzimy się na obejrzenie obiektu i podpisanie dokumentów w godzinach popołudniowo-wieczornych, z góry skazujemy się na to, że część usterek będzie nam trudniej zauważyć. Nie można ulegać presji dewelopera, który będzie powtarzał, że „nie ma dużo czasu” lub że „nie pasuje mu wcześniej”. Jeśli płacimy duże pieniądze za coś, co ma nam służyć wiele lat, zadbajmy o to, byśmy lokal mogli obejrzeć w czasie, gdy wpada do niego najwięcej naturalnego światła.


Wiele osób, które idą na spotkanie samemu, nie jest do niego przygotowane. Nawet najprostsze przyrządy, takie jak kątownik, miarka czy poziomica, mogą pomóc nam potwierdzić jakość obiektu. Niestety, zdarzają się osoby, które zapominają nawet o tym.


Znaczna większość z nas nie posiada specjalistycznej wiedzy i nawet jeśli na pierwszy rzut oka obiekt nie budzi wątpliwości, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia drobnych, ale kosztownych mankamentów. Racjonalną ocenę mogą nam utrudniać także emocje towarzyszące pierwszej wizycie w lokum.


Oczywiście, należy pamiętać o tym, że przy niektórych usterkach chroni nas rękojmia. Część wad musi być jednak zgłoszona jeszcze przed podpisaniem protokołu.